Padem o ścianę

Bethesda dołącza do Xboxa – Okrągły Stół

Paweł Jastrzębski

Microsoft w tym tygodniu oficjalnie przejął ZeniMax, a co za tym idzie Bethesde i inne studia (m.in. ID Software, MachineGames czy Arkane), więc w końcu odpadły prawne przesłanki, by oficjalnie powiedzieć, co to oznacza dla nas – graczy.

Najbardziej interesująca wszystkich graczy, była rzecz jasna kwestia ekskluzywności gier od Bethesdy – trzeba przyznać, że Microsoft od początku ogłoszenia o przejęciu był mało transparentny w tej kwestii, najpierw mówiąc, że nie musi wydawać gier od Bethesdy na innych platformach, by mu się zwróciło 7 miliardów, które wydał na zakup, potem przeszedł szybko do stwierdzenia o rozpatrywaniu każdego przypadku osobno, by wreszcie na koniec stwierdzić, że niektóre („some”) gry Bethesdy będą na wyłączność dla Xboxa/PC.

Na wczorajszym okrągłym stole, w którym wzięli udział m.in. Todd Howard, Phil Spencer czy Aaron Greenberg, Phil jednak już jasno powiedział:

If you’re an xbox customer, the thing I want you to know is that this is about delivering great exclusive games to you that ship on platforms where Game Pass exists.

W dalszej części wypowiedzi stwierdził, że uhonorują już podpisane umowy i zobowiązania, tak  więc posiadacze PlayStation mogą dalej oczekiwać konsolowej wyłączności na Deathloop i Ghost Wire: Tokyo oraz, że Microsoft dalej zamierza wspierać już wydane gry i ich społeczności, ale można bezpiecznie założyć, że gra Bethesdy trafiająca na sprzęty nie wspierające Xbox Game Pass będzie bardziej wyjątkiem niż regułą.

Bardziej namacalnym przejawem zakończenia przejęcia Bethesdy jest jednak to, że już dzisiaj do Xbox Game Pass trafi 20 gier od tego wydawcy:

 1. Dishonored Definitive Edition (Xbox/PC/Android)
 2. Dishonored 2 (Xbox/PC/Android)
 3. DOOM (1993) (Xbox/PC/Android)
 4. DOOM II (Xbox/PC/Android)
 5. DOOM 3 (Xbox/PC/Android)
 6. DOOM 64 (Xbox/PC/Android)
 7. DOOM Eternal (Xbox/PC/Android)
 8. Fallout: New Vegas (Xbox)
 9. Fallout 4 (Xbox/PC/Android)
 10. Fallout 76 Steel Dawn (Xbox/PC/Android)
 11. Prey (Xbox/PC/Android)
 12. RAGE 2 (Xbox/PC/Android)
 13. The Elder Scrolls III: Morrowind (Xbox/PC)
 14. The Elder Scrolls IV: Oblivion(Xbox/PC)
 15. The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition (Xbox/PC/Android)
 16. The Elder Scrolls Online (Xbox/PC)
 17. The Evil Within  (Xbox/PC/Android)
 18. Wolfenstein: The New Order (Xbox/PC/Android)
 19. Wolfenstein: The Old Blood (Xbox/PC/Android)
 20. Wolfenstein: Youngblood (Xbox/PC/Android)

Widać, że wraz z przejęciem Bethesdy Microsoft mocno zabezpieczył sobie i nam przyszłość. Naprawdę dobre czasy nadchodzą dla Xboxowców – Microsoft ma już 23 studia, kilka bardzo silnych IP i widać, że bardzo dużo entuzjazmu. Teraz tylko czekać na gry, które jak pewnie wiecie, trafią w dniu premiery do Xbox Game Pass – piękne czasy na nas czekają 😀


Copyright © 2021 Padem o sciane. Wszystkie prawa zastrzezone.