Padem o ścianę

Kholat zmierza na Xbox One

Paweł Jastrzębski

Dwa lata po premierze na PC i nieco ponad rok od debiutu na PS4, polskie Kholat trafi w końcu na Xbox One. Dodatkowo stanie się to stosunkowo niedługo, bo już 9 czerwca.

Kholat to przygódówka FPP, z elementami horroru, w której wcielimy się w członka ekip śledczej mającej rozwikłać tajemniczą śmierć rosyjskich alpinistów. Co ciekawe gra oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z 1959 r. gdy grupa dziewięciu rosyjskich alpinistów zaginęła podczas ataku na północną część Uralu lutym 1959 r. Gdy alpiniści nie dawali znaku życia przez kilka dni, został wysłana ekipa ekipa ratunkowa, która znalazła rozcięty od wewnątrz namiot kierownika wyprawy Diatłowa. Od namiotu prowadziły ślady stóp, kierujące się w stronę przeciwnego brzegu przełęczy i odległych o mniej więcej półtora kilometra sosen na krawędzi lasu, pod którymi znajdowały się szczątki małego ogniska oraz ubrane jedynie w bielizne zwłoki członków wyprawy – Kriwoniszczenki i Doroszenki,  Podczas drogi powrotnej do namiotu odnaleziono w śniegu kolejno ciała pozostałych członków ekspedycji –  Diatłowa, Słobodina i Kołmogorowej. Po długich poszukiwaniach ratownicy odnaleźli kolejne, tym razem posiadające poważne obrażenia, zwłoki.

Ślady wskazywały, że członkowie ekspedycji byli zmuszeni nagle opuścić namiot. Pomimo że temperatura tamtej nocy wynosiła między -15 a -18 °C, część z nich była częściowo rozebrana, niektórzy byli boso bądź mieli założony tylko jeden but. W maju 1959 roku śledztwo w sprawie tragedii na przełęczy umorzono. Według ustaleń organów śledczych, w tym czasie w rejonie przełęczy nie stwierdzono przebywania nikogo innego poza członkami ekspedycji. Według oficjalnej wersji przyczyną śmierci członków wyprawy było „działanie nieznanej siły”. (źródło: Wikipedia).

Kholat pozwoli nam wcielić się właśnie w członka ekipy ratunkowej, który nie dość, że musi rozwikłać tajemnicza śmierć, to jeszcze samemu wydostać się z lasu. Nie będzie to jednak łatwe, gdyż do naszej dyspozycji oddano jedynie mapę i kompas.

Gra zadebiutuje 9 czerwca 2017 r. w cenie ok. 70 zł.


Copyright © 2019 Padem o sciane. Wszystkie prawa zastrzezone.