Padem o ścianę

Microsoft prezentuje Xbox Adaptive Controller

Paweł Jastrzębski

Można się śmiać, że największym exclusivem Xboxa są pady, ale po najnowszym kontrolerze, zaprezentowanym przez Microsoft można czuć tylko podziw. Xbox Adaptive Controller zmieni sposób w jaki grają osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Osobie z pełnym wachlarzem ruchów ciężko zrozumieć przed jakimi wyzwaniami stoją nasi niepełnosprawni bracia po padzie. Ale wystarczy wyobrazić sobie, że np. tracimy dłoń, by zrozumieć skalę problemu. Microsoft zaprezentował właśnie nowy kontroler, który sprawi, że ludzie niepełnosprawni od dziecka, bądź Ci, którzy w wyniku wypadku czy choroby utracili pełną sprawność, będą mogli znowu cieszyć się wirtualną rozrywką. Przed Wami – Xbox Adaptive Controller.

Jak taki kontroler może pomóc? Otóż jest to płaski klocek z krzyżakiem i dwoma „touchpadami”. Prawdziwa magia kryje się jednak z tyłu urządzenia, gdzie możemy podłączyć różnego rodzaju przejściówki, urządzenia i inne ustrojstwa które „będą robić” za konkretne przyciski. Urządzenia te będą dostosowane do osób niepełnosprawny, a aktywować je będzie można za pomocą rąk, nóg, a nawet ust. Dodatkowo każdy z przycisków będzie można dowolnie mapować, w czym pomoże dołączane oprogramowanie od Microsoftu. Całość pięknie tłumaczy poniższy materiał. Premiera urządzenia jeszcze w tym roku – cena, to ok 100$

Trzeba Microsoftowi przyznać, że odwalił kawał dobrej roboty i czapki z głów przed nim za to urządzenie.


Copyright © 2019 Padem o sciane. Wszystkie prawa zastrzezone.