Padem o ścianę

Wiedźmin 3 ? 16 darmowych DLC

Paweł Jastrzębski

?DLC? ? trzy literki, które budzą wśród części graczy najgorsze uczucia. Nie wiem czy pamiętacie, ale w czasach piksela łupanego czegoś takiego jak ?mały dodatek? nie było. Wszelkiej maści dodatki wydawane były na osobnych płytach, co wymuszało jego odpowiednią wielkość. Dzięki temu wnosiły wiele do podstawki, ale i gracz miał poczucie, że wydał pieniądze na coś konkretnego ? że przypomnę tylko Tron Bhaala (Baldur?s Gate 2), Lord of Destruction (Diablo 2), Brood War (Starcraft) i wiele innych rozszerzeń. Nie muszę chyba przypominać, że nowe mapy do FPS-ów czy RTS-ów udostępniane były za darmo.

Wraz z upowszechnieniem internetu  i cyfrowej dystrybucji, zmienił się charakter tych rozszerzeń. Symbolem ?złego DLC? stała się niesławna zbroja dla konia do The Elder Scrolls IV: Oblivion ? kosztowało to 200 MSP (wtedy jakieś 10 zł) i nie dawało absolutnie niczego. Mimo to, ludzie kupowali zbroje na potęgę dając niejako przyzwolenie twórcom na mniej lub bardziej absurdalne dodatki. Obecnie nawet taka pierdoła jak nowe mapy do Call of Duty kosztują niebotyczne pieniądze ? żeby kupić wszystkie w dniu premiery (w innym momencie nie ma to sensu), trzeba nierzadko wydać równowartość gry ? za 12 map!

Powyższy wstęp nie ma broń boże na celu narzekania jacy to wydawcy są łasi na kasę, a ?kiedyś to były gry?. Chciałem tylko nakreślić tło, byście odpowiednia docenili informację, jaką przekaże poniżej.

Otóż CD Projekt RED poinformowało o wydaniu łącznie 16 DLC po premierze Wieśka Trzeciego za zupełną darmochę. Pierwsze 4 z nich będą do ściągnięcia już następnego dnia po premierze, a następne będą się ukazywać w tygodniowych odstępach. Na pierwszy ogień pójdzie Temerski Zestaw Zbroi (w tym zbroja dla konia ? to chyba taki mały pstryczek w stronę Obliviona), nowe fryzury dla Geralta, alternatywny wizerunek Yennefer i nowa misją.

FullHD-EN_001

Jeżeli powiecie, że to same pierdoły, to nie będę się z Wami kłócił. Niemniej jednak godnym odnotowania jest fakt, że twórcy Wieśka dają za darmo to, za co inni biorą kupę szmalu. I pewnie nikogo nie zachęci to do kupna gry, ale zdecydowanie utrzyma pozytywny wizerunek CDP RED w świecie. Warto przy tej okazji zacytować oświadczenie Marcina Iwińskiego ? współwłaściciela CDP:

Gry towarzyszą mi od kiedy pamiętam. Od zawsze była to jedna z moich ulubionych form spędzania czasu. Gdy zakładaliśmy CD PROJEKT RED, przyświecała nam jedna idea ? chcieliśmy tworzyć gry z pasji, od graczy dla graczy. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że sukces Wiedźmina wynika w dużej mierze z faktu, że nigdy nie zapomnieliśmy jak to jest być graczem.

Uczucie, które towarzyszy nam, gdy kupujemy grę, a po skończeniu odkładamy ją na półkę i podziwiamy całą naszą kolekcję? To jest coś, co sprawia, że czujemy się dobrze; coś, co sprawia, że fajnie jest być graczem. Świetne jest też, gdy twórcy naszych ulubionych tytułów zapewniają wsparcie dla swoich gier. Dobrze jest móc odezwać się do kogoś i błyskawicznie uzyskać pomoc; fajnie jest też, gdy pojawia się patch, który poprawia rozgrywkę, czy dodaje nowe elementy do gry. Te rzeczy naprawdę nie muszą być duże, mniejsze dodatki też potrafią cieszyć. Pamiętamy jeszcze czasy, gdy np. nowa mapa do gry nie oznaczała konieczności sięgania do portfela.

Świat się zmienił, rozumiemy jego biznesowe realia, ale uważamy, że to naprawdę nie musi oznaczać, że np. dodatkowy miecz czy zbroja dla konia muszą być płatne. Szczególnie, że dosłownie przed chwilą zapłaciliśmy za całkiem nową grę.

Nadchodzi Wiedźmin 3: Dziki Gon ? nasza największa i najbardziej ambitna gra, a zarazem projekt, który mam nadzieję kojarzą już w tej chwili fani RPG na całym świecie. To nasza okazja, aby pokazać graczom i branży, że można inaczej. Aby podziękować Wam za zakup gry, każdy gracz, niezależnie od wersji gry, tj. platformy czy edycji, otrzyma 16 DLC za darmo. Mamy nadzieję, że te DLC-ki dadzą Wam dodatkową radochę z gry, a zupełnie przy okazji, jeśli ktoś w branży zdecydowałby się postąpić podobnie, to na pewno się nie obrazimy.

Trzymajcie się, Marcin


Copyright © 2020 Padem o sciane. Wszystkie prawa zastrzezone.