Padem o ścianę

X018 – podsumowanie

Paweł Jastrzębski

W sobotę w Meksyku odbyło się specjalne wydanie Xbox Inside, na którym według wszystkich znaków na niebie i Ziemi, Microsoft miał pokazać wiele nowości. Zapowiedzi, zapowiedziami, ale przyjrzyjmy się jak było w rzeczywistości.

Pierwsza myśl jaka pojawiła się po obejrzeniu X018 była taka, że jest to jedna wielka reklama usługi Xbox Game Pass. Subskrypcyjnemu modelowi dystrybucji Microsoftu poświęcono sporo czasu. Inna sprawa, że było co pokazywać. Najważniejszą informacją, było ogłoszenie 16 nowych gier, które dołączą do biblioteki w najbliższej przyszłości. Będą to:

 1. Thief of Thieves (już jest),
 2. PlayerUnknown’s Battlegrounds (od dzisiaj)
 3. MXGP3 (od dzisiaj),
 4. Thomas Was Alone (od dzisiaj),
 5. Agents of Mayhem (22 listopada),
 6. Ori and the Blind Forest (w grudniu),
 7. Kingdom Two Crowns (w grudniu),
 8. Hellblade: Senua’s Sacrifice (w grudni),
 9. Aftercharge (w dniu premiery),
 10. Supermarket Shriek (w dniu premiery),
 11. Mutant Year Zero (w dniu premiery),
 12. Pathologic 2 (w dniu premiery), T
 13. The Good Life (w dniu premiery),
 14. Void Bastards (w dniu premiery),
 15. Secret Neighbor (w dniu premiery)
 16. Ori and the Will of the Wisps (w dniu premiery);

Dodatkowo potwierdzono, że do 3 stycznia 2019 r. Microsoft odpalił promocję, w ramach której osoby bez aktywnej subskrypcji Xbox Game Pass mogą kupić ją za 1zł, a dla wszystkich dostępna będzie możliwość kupienia 6 miesięcznego abonamentu za 87 zł. Dodatkowo 15 listopada pojawi się promocja z miesięcznym abonamentem Xbox Live Gold za 1 zł,a w dniach 22-26 listopada trzymiesięczna subskrypcja Golda zostanie przeceniona o 40%.

Z mojego punktu widzenia bardzo ważną i dobrą informacją, by ogłoszenie powiększenia rodziny Microsoft Studios o dwa kolejne studia. I to jeszcze nie byle jakie studia – Obsidian (twórcy m.in. Fallout New Vegas, KOTOR 2, Neverwinter Nights 2, South Park: Kijek Prawdy, czy Pillars of Eternity) oraz InXile (twórcy m.in. Wasteland 2 czy Torment: Tides of Numenera). Wygląda na to, że w najbliższym czasie miłośnicy RPG-ów będą mieli na co czekać.

No dobra, ale najważniejsze są przecież gry. Tych nie zabrakło, choć nie do końca na to liczyłem. Sporo miejsca poświęcono Crckdown 3, którego data premiery ponownie uległa zmianie. Tym razem o dziwo ją przyśpieszono i gra pojawi się 15 lutego 2019 r. Oczywiście jak wszystkie gry od MS od razu trafi do usługi Xbox Game Pass.

Swoje pięć minut dostały także inne tytuły na wyłączność. W tym Sea of Thieves, które w 2019 r. otrzyma za darmo specjalny tryb The Arena, w którym gracze zmierzą się w dynamicznych pojedynkach PvP.

Nie zapomniano również o State of Decay 2, które 16 listopada wzbogaci się o rozszerzenie Zed Hunter, które dostarczy m.in. nowe bronie – kusze.

Najciekawiej jednak zapowiada się rozszerzenie dla Forza Horizon 4 – 13 grudnia w grze pojawi się nowe DLC – Fortune Island, które wprowadzi tytułową lokację do gry, na której panują bardzo trudne warunki pogodowe, a trasy mają być bardzo wymagające.

Dodatkowo Forza Horizon 4 wzbogaci się o 10 nowych samochodów.

Swoje pięc groszy dorzucił także Minecraft, w którym pojawi się nowe rozszerzenie wprowadzające koty i pandy.

Ale nie tylko grami od Microsoftu człowiek żyję. Na X018 pokazano także nowe DLC do Shadow of the Tomb RaiderThe Forge, który pozwoli na rozgrywkę solo bądź w kooperacji i wprowadzi nowy grobowiec do splądrowania.

Pokazano również kolejny zwiastun Just Cause 4, na którym Rico z właściwą sobie gracją sieje rozpierduchę na tropikalnej wyspie.

Parę chwil poświęcono także Devil May Cry 5 – twórcy pokazali nowy tryb gry Void Mode, w którym będziemy mogli pobawić się trochę bronią i stylem walki.

Kolekcjonerów ucieszyć powinno ogłoszenie edycji kolekcjonerskiej Metro Exodus, która zawierać będzie 25 centymetrową figurkę Spartana, metalowy pojemnik, nieśmiertelnik, czy karty Artyoma.

Od dłuższego czasu internet żył zapowiedzianą przez Microsoft możliwością sterowania w krach za pomocą klawiatury i myszki. Mieliśmy więcej informacji otrzymać właśnie na X018, i w pewnym stopniu tak się właśnie stało. Microsoft zapowiedział wsparcie klawiatury i myszki do:

 1. Bomber Crew
 2. Warface
 3. Children of Morta
 4. Minion Masters
 5. DayZ
 6. Warframe
 7. Strange Brigade
 8. Deep Rock Galactic
 9. Warhammer: Vermintide 2
 10. Moonlighter
 11. Wargroove
 12. Vigor
 13. War Thunder
 14. X-Morph: Defense
 15. Fortnite

Póki co jednak nie wiadomo, czy twórcy pozwolą na rozdzielenie graczy w zależności do wybranego modelu sterowania.

Event X018 zbiegł się mniej więcej ze świętowaniem pierwszego roku Xbox One X. Microsoft nie mógł zatem przegapić okazji, by trochę uczcić tą okazję.

To właściwie było na tyle z ciekawszych informacji przekazanych na X018. Osobiście nie potrafię nie czuć rozczarowania – liczyłem na zdecydowanie więcej – chociażby garść info o Gears of War 5, czy Halo: Infinite. Że nie wspomnę, że po cichu oczekiwałem także pokazu nowych gier od Ninja Theory czy The Initiative. Że nie wspomnę o braku nowych informacji o xCloud. Zamiast tego Microsoft mocno skupił się na promocji Xbox Game Pass, co dla mnie jest swoistym rozczarowaniem.


Copyright © 2019 Padem o sciane. Wszystkie prawa zastrzezone.