Padem o ścianę

Oferta Tygodnia: 4-10 XI

Paweł Jastrzębski

Najnowsza oferta tygodnia prezentuje się zacnie, jeśli chodzi o umieszczone w niej tytuły, jednak gdy popatrzymy na ceny, przestaje być różowo (przynajmniej jeśli chodzi o Xbox One). Prezentuje się ona bowiem następująco:

 Xbox One:

 1. Murdered: Soul Suspect ? 113,89 (normalnie 169,99)
 2. Sherlock Holmes: Crimes and Punishments  – 140,69 (209,99)
 3. D4: Dark Dreams Don?t Die ? 40,19 (59,99)

Xbox 360:

 1.  Thief ? 76,05zł (normalnie 169,00zł)
 2. Murdered: Soul Suspect ? 76,05zł (169,00zł)
 3. Deus Ex: Human Revolution ? 15,93zł (59,00zł)
 4. Sonic the Hedgehog 4 Episode I ? 17,49zł (34,99zł)
 5. Sonic the Hedgehog 4 Episode II ? 27,49zł (54,99zł)
 6. Sonic & All-Stars Racing Transformed ? 49,99zł (99,99zł)
 7. Sonic Adventure 2 ? 17,49zł (34,99zł)
 8. Sonic & SEGA Racing ? 34,99zł (69,99zł)
 9. Sonic Generations ? 34,50zł (69,00zł)

Widać, że w przypadku Xbox One gatunkiem przewodnim były przygodówki i kryminały. Na pierwszy ogień poszło Murdered: Soul Suspect, które mimo kiepskich ocen (51 na metacritic) cechuje się ciekawym motywem. Otóż wcielamy się w postać detektywa, który zajmuje się rozwikłaniem sprawy własnej śmierci. Brzmi zachęcająco, ale jak widać coś po drodze poszło zdecydowanie nie tak. Również cena nie jest jakoś specjalnie zachęcająca ? polecam odpuścić.

Troszkę lepiej jest w przypadku przygód Sherlocka (77 na metacritic). Jest to kolejna już część przygodowej serii o przygodach najsłynniejszego (obok Batmana ;) ) detektywa w historii. Mimo całkiem ciekawej historii i całkiem solidnego odbioru tej gry, nawet przez chwilę nie rozważałem jej zakupu ? zdecydowanie nie mój klimat.

Śmieszną propozycją jest D4: Dark Dreams Don?t Die (77 na metacritic). Jest to przygodówka zaprojektowana specjalnie na Kinecta (choć da się grać również bez niego), w której wcielamy się w prywatnego detektywa, który próbuje rozwiązać zagadkę śmierci żony. Żeby było śmieszniej nasz protagonista nie pamięta nic z dnia zabójstwa ślubnej, ale za to posiada zdolność cofania się w czasie. Zdolność ta nie działa jednak na życzenie, więc musimy odnaleźć odpowiednie przedmioty/osoby by móc zapobiec zabójstwu. Całość podana jest w przyjemnej cel-shadingowej grafice, która nadaje grze komiksowy klimat. Zastanawiałbym się nad kupnem tej gry, gdyby przecena była odrobine większa. W tym przypadku również odpuszczę.

Jeśli chodzi o starszego Xboxa, to oprócz wspomnianego Murdered: Soul Suspect, w ofercie znalazł się przede wszystkim Thief (69 na metacritic)- czwarta część przygód Garreta, będąca jednak swoistym rebootem serii. Przecena jest całkiem solidna, więc jeśli ktoś jest miłośnikiem kitrania się w cieniu, w lekko steampunkowym klimacie, to powinien łykać jak młody pelikan ? nawet mimo średnich ocen.

Obowiązkowo za to trzeba zwrócić uwagę na Deus Ex: Human Revolution (89 na metacritic) ? zdecydowanie jedna z lepszych cyberpunkowych gier w jaką grałem. W grze zastosowano idealne zbalansowanie między trybem stealth a Rambo (pomijając walki z bossami). Jeżeli ktoś nie grał to wstydem byłoby nie nadrobić tej zaległości ? zwłaszcza za tak śmieszne pieniądze.

Przecenie uległo także kilka gier z przygodami Sonica ? ulubionego jeża każdego gracza. W przeciwieństwie do Mario, Sonic nie ma szczęścia do dobrych gier od kilku generacji konsol. Niby powoli wychodzi na prostą ? o czym świadczą bardzo dobre oceny chociażby Sonic & All-Stars Racing Transformed (82 na metacritic), czy Sonic Generations (77 na metacritic), ale Ja nie jestem w stanie z czystym sumieniem polecić kupna którejkolwiek z niej dorosłemu graczowi (a wydaje mi się, że tylko tacy czytają moje wypociny). Także ewentualny zakup rozważcie sami.

 

 


Copyright © 2020 Padem o sciane. Wszystkie prawa zastrzezone.