Padem o ścianę

Andrzej Sapkowski wzywa CD Projekt RED do zapłaty co najmniej 60 mln zł

Paweł Jastrzębski

Dzisiaj w nocy CD Projekt RED wystosował komunikat giełdowy, zgodnie z którym spółka otrzymała wezwanie od Andrzeja Sapkowskiego do zapłaty 60 000 000 zł (sic!) z tytułu zapłaty wynagrodzenia ponad to określone w umowach zawartych pomiędzy nim a spółką.

Pełnomocnicy Andrzeja Sapkowskiego powołują się w wezwaniu  art. 44 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wskazują, że jego zastosowanie otwiera się wtedy, gdy wynagrodzenie przyznane twórcy jest zbyt niskie w stosunku do korzyści osiągniętych przy okazji eksploatacji utworu. Domagają się z tego tytułu ok 6% procent przychodów uzyskanych przez spółkę z tytułu eksploatacji marki Wiedźmin.

Rzecz jasna warszawska firma odrzuca wezwanie wskazując na jego bezzasadność i podpisaną przez Andrzeja umowę (słynne „dajcie mi pieniądze z góry”). Jednak mając na uwadze utrzymanie dobrych relacji z ojcem Wieśka „Zarząd Spółki dołoży szczególnych starań w celu polubownego rozwiązania sprawy, jednakże rozwiązanie takie winno szanować wcześniej uzgodnione intencje stron i zawarte umowy”.

Przypominam, że Andrzej Sapkowski sprzedał prawa do egranizacji Wiedźmina za śmiesznie niskie pieniądze, zupełnie nie wierząc w sukces gry. Jak sam twierdzi: „Byłem na tyle głupi, że sprzedałem im prawa w jednej transakcji. Oferowali mi procent od dochodów, ale powiedziałem „Nie, nie będziecie mieli z tego żadnych dochodów – dawajcie mi od razu wszystkie pieniądze. Całą sumę”. To było głupie. Byłem na tyle głupi, aby zostawić wszystko w ich rękach, bo nie wierzyłem w  ich sukces. Ale kto mógł go wtedy przewidzieć? Ja nie potrafiłem„.

Ciężko póki co wyrokować jak sprawa się zakończy – z punktu widzenia laika żądania AS-a są zupełnie bezzasadne – w końcu umowę podpisał. Ale jak pewnie wiecie logika sobie, a prawo i sądu sobie 😉 Osobiście obstawiam szybką ugodę, by uniknąć spadku kursu na giełdzie, ale zobaczymy jak sprawa się rozwinie.


Copyright © 2021 Padem o sciane. Wszystkie prawa zastrzezone.