Padem o ścianę

Embracer kupuje Eidos, Crystal Dynamic i Square Enix Montreal

Paweł Jastrzębski

Bardzo ciekawa wiadomość spadła na nas w ten piękny majowy weekend – Embracer Group ogłosiło właśnie, że nabyło trzy nowe studia: Eidos, Crystal Dynamics i Square Enix Montreal, wraz z będącymi w ich posiadaniu IP.

Szwedzki Embracer Group, to największy europejski wydawca gier. Powstał na gruzach dawnego THQ i przez wiele lat funkcjonował jako THQ Nordic AB. W 2019 r., by odróżnić się nazwą od będącego jego częścią studia THQ Nordic, zmienił nazwę właśnie na Embracer Group. Od tego czasu bardzo aktywnie działa na rynku, przejmując masę studiów za ponad 8mld$. W tym czasie nabyli m.in. Gearbox, Koch Media, Saber interactive, czy rodzime Flying Wild Hog.

Teraz do tej wielkiej rodziny dołączają kolejne, znane studia – Eidos, Crystal Dynamic i Squere Enix Montreal. Tym samym Embracer będzie w posiadaniu nie tylko ponad 1000 doświadczonych pracowników, ale także prawa do ponad 50 IP, w tym do takich serii jak Tomb Raider, Deus Ex, Legacy of Kain czy Thief.

Największe zaskoczenie jednak jest w kwestii ceny, za jaką Embracer dokonał zakupu – całość transakcji zamyka się bowiem w 300mln$ (plus, o ile dobrze rozumiem, spłata zobowiązań tych firm), a całość ma być do sfinalizowania do końca września 2022 r. W czasach, gdy Microsoft płaci za Bethesde za 7,5mld$, a Sony kupuje Bungie za 3,6mld$, cena wydaje się być bardzo promocyjna.

Zainteresowanych szczegółami technicznymi odsyłam do komunikatu prasowego.


Copyright © 2022 Padem o sciane. Wszystkie prawa zastrzezone.