Padem o ścianę

Xbox Family Settings – nowa aplikacja od Microsoft

Paweł Jastrzębski

Jeśli macie grające na konsoli pociechy, to zapewne korzystacie z możliwości kontroli rodzicielskiej. A ta na Xboxie jest niezwykle rozbudowana, ale jednak jej modyfikacja czy wydanie warunkowej zgody na wydłużenie godzin grania wymaga odpalenia komputera – tutaj z pomocą może przyjść nowa aplikacja.

Xbox Family Settngs (która póki co jest w fazie preview) pozwoli na zarządzenie z poziomu telefonu/tabletu lub innego urządzenia z Androidem i iOS wszelkimi ustawieniami kontroli rodzicielskiej.

Za jej pomocą możemy m.in. ustalić w jakich godzinach danego dnia dziecko może korzystać z konsoli, a w miarę potrzeb wydawać zgodę na wydłużenie tego czasu (gdy dziecko np. walczy z trudnym bossem 😉 ). Rodzic lub opiekun będzie mógł także ustawić filtry dla każdego konta, by zablokować zawartość nieodpowiednią dla dziecka, a także kontrolować z kim nasze dziecko rozmawia przez konsolę i kogo przyjmuje do znajomych.

Oprócz tego aplikacja pozwoli wygenerować raporty odnośnie aktywności naszego podopiecznego na konsoli. Ciekawą opcją jest także umożliwienie z poziomu aplikacji, korzystanie przez młodszych dzieci z dobrodziejstw sieciowych podwojów Minecrafta (normalnie zalecanego dla dzieci starszych niż 10 lat) – Microsoft doszedł do wniosku, że niektórzy rodzice mogą chcieć pozwolić na zabawę w tej szczególnej grze młodszym pociechom. Docelowo opcja ta ma być rozbudowywana o kolejne gry, na podstawie sugestii użytkowników.

Aplikacja jest póki co dostępna jedynie w wersji Preview, więc mogą pojawić się takie kwiatki jak na poniższym obrazku, jednak mam przekonanie graniczące z pewnością, że z dnia na dzień Microsoft będzie zmniejszał ich liczbę i niedługo aplikacja osiągnie zadowalającą jakość. Póki co jest to bardzo fajna opcja, dla rodziców chcących odpowiedzialnie dawkować rozrywkę swoim dzieciom. Polecam wszystkim rodzicom grających dzieci.


Copyright © 2021 Padem o sciane. Wszystkie prawa zastrzezone.