Padem o ścianę

Bioshock: Infinite

Paweł Jastrzębski

Czwartą ukończoną grą w tym roku zostaje Bioshock Infinite. Gra przez wiele branżowych magazynów/stron/serwisów uznawana za najlepszego shootera 2013 r. Szczerze mówiąc?.. nie wiem dlaczego. Nowy Bioshock jest zwykłym ?tunelowym shooterem? w którym śmiga się od jednego kill roomu do drugiego, czasami zawracając by zdobyć znajdzkę.

Graficznie jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Style graficzny może się podobać, ale dużym minusem są puste ulice miasta. Ja rozumiem, że po informacji, że terrorysta chce porwać ukochaną córkę Columbii i ludzie pokitrali się w domach, ale żeby nie było zupełnie nikogo, to już spore przegięcię.

Bardzo fajny jest za to system towarzyszki, na którym opiera się cała gra. Nie jest ona bezużytecznym dodatkiem pałętającym się bez celu pod nogami protagonisty. W odpowiednich momentach wspomoże apteczką, czy flaszką z wigorem, czasem otworzy portal do innego wymiaru, skąd można ściągnąć pomocnika ;)

Kolejnym fajnym ficzerem jest system wigorów ? w skrócie ?magicznych mocy?. Tu puścimy ognisty granat, tam podrzucimy wrogów w górę, w jeszcze innym miejscu przejmiemy kontrole lub staranujemy niemilców. Moim ulubionym był Murder of Crows ? chmara kruków rozszarpujących wskazany cel i pioruny w stylu Imperatora z Powrotu Jedi. Wigory można łączyć w kombinację, co swoją drogą sprawia dużo frajdy ? można np. zawiesić wroga w powietrzu i porazić piorunem, czy nasłać kruki. Generalnie jest się czym bawić.

Fabuła jest z pozoru prosta ? dostajemy zadania porwania dziewczynki z latającego miasta i uzbrojeni w giwery próbujemy tego dokonać. Oczywiście jest też drugie dno, w które nie chcę się zagłębiać, by nie psuć nikomu zabawy. Generalnie jest zagmatwana jak koligacje rodzinne w Modzie na Sukces, ale w sumie przyjemnie się ją śledzi. Końcówka co prawda jest zupełnie niezrozumiała, ale ogólnie stoi na wysokim poziomie.

Reasumując gra jest naprawdę dobra. Mam tylko wrażenie, że hype jaki jej towarzyszył trochę zaszkodził odbiorowi. Spodziewałem się rewelacyjnej i rewolucyjnej gry, a dostałem ?tylko? bardzo dobrego shootera.

 

Bioshock


Copyright © 2022 Padem o sciane. Wszystkie prawa zastrzezone.